Najlepsze książki

Jednym Zaklęciem

Jaką karierę może zrobić czarodziej, który zna tylko jedno proste zaklęcie? Chociaż niewielkie są jego szanse by…
Autor: Lawrence Watt-Evans, Seria: Legendy Ethshar

Eragon

Eragon to książka napisana przez młodego chłopaka Christophera Paoliniego. Jest to książka pełna przygód, przeżywanych…
Autor: Christopher Paolini, Seria: Dziedzictwo

Hobbit, czyli Tam i z Powrotem

Książka jest powieściopisarskim debiutem Tolkiena, który po publikacji zyskał niespodziewany rozgłos. W niej właśnie po…
Autor: J.R.R.Tolkien

Miecz Przeznaczenia

Drugi zbiór opowiadań o Wiedźminie Geralcie z Rivii, kontynuacja wątków rozpoczętych w poprzednim tomie.
Autor: Andrzej Sapkowski, Seria: Wied?min

Najstarszy

W drugiej części trylogii, Eragon wraz ze swoją smoczycą Saphirą wybierają się do Ellesmery, aby dokończyć szkolenie….
Autor: Christopher Paolini, Seria: Dziedzict

Faust

Doktor Georg, sławny czarnoksiężnik niemiecki urodzony w ok.1480 roku. Wiódł niespokojne życie wędrowca po różnych miastach. Miał też przebywać w Krakowie, związana z nim legenda łączy sie z Krzemionkami oraz z Twardowskim ,,polskim Fauście”. W 1532 zaopiekował się nim arcybiskup koloński. Zmarł w 1539 podobno nagłą śmiercią. Ów historyczny Faust był wielkim pyszałkiem, wiódł życie awanturnicze jako lekarz i czarodziej. Przez połączenie rozlicznych, znajdujących się w obiegu opowiadań o sztukach czarnoksięskich (Simon Magus, Albertus Magnus, Paracelsus i inni) i oparcie ich na pakcie z diabłem powstała legenda o Fauście. Pierwszym jej literackim opracowaniem była książka ludowa ,,Historia von dr.Johanna Faustena …”, powstała w ok.1575, wydana w 1587 we Frankfurcie n.M. Zawiera ona obok różnych kawałków czarodziejskich, wyjątki i przeróbki z popularnych podręczników ówczesnych, zasadnicza jej tendencja jest ściśle luterańska, skierowana przeciw Melanchonowi. Faust jest tu synem chłopskim doktorem teologii, astrologiem, matematykiem i oddaje się diabłu, który pomaga mu za to w czarodziejstwach, a po 24 latach uprowadza go. Na podstawie Angielskiego przekładu Fausta powstaje tragedia Marlowe’a ,,The tragical History of the life and death of Doctor Faustus” napisana w ok.1589. Tragedia Marlowe’a była z kolei podstawą niemieckiej ludowej przeróbki scenicznej, którą znowu opracowali różni pisarze m.in Lessing. Zupełnie nowe i dla literatury ostateczne ujęcie Fausta dał Goethe. Oparł on na tej legendzie tragedie dążącego naprzód ducha ludzkiego oraz doli człowieka, który jednak u niego ostatecznie nie popada w zło, lecz znajdzie w końcu ocalenie. Jest to jedna z największych arcydzieł literatury światowej. Wielokrotnie tłumaczona i na polski, które m.in znalazło odd?wiek w ,,Dziadach” Mickiewicza.

Przybliżenie treści:

Żył niegdyś mędrzec, znany w świecie alchemik. Był to człowiek światły i uczony. Na imię miał Faust. Posiadał wiedzę jak ma czasy ówczesne ogromną. Zgłębił już wszystkie możliwe nauki. Jednak to mu nie wystarczało. Marzeniem jego było mieć wiedzę równa boskiej.

Pewnego dnia jego monotonne, przepełnione książkami i nauką życie zmąciły zuchwałość Szatana oraz boskie pragnienie wystawienia na próbę światłego człowieka. Diabeł chciał posiąść kolejna człowieczą duszę, do zasilenia szeregów cierpiących katusze w piekle… Bóg pozwolił Szatanowi opętać alchemika, kusić go. Chciał udowodnić, że taki uczony potrafi oprzeć się diabelskim namowom.

Faust, by powiększyć swą wiedzę począł studiować czarną magię. Za pomocą mistycznych zaklęć wezwał Ducha Ziemi, ażeby prosić go pomoc w zgłębianiu mądrości. Jednak ten wzgardziwszy uczonym – „robakiem zdeptanym” odmówił współpracy. Załamany alchemik straciwszy cel w życiu, zniechęcony niemożnością dalszej nauki postanowił popełnić samobójstwo.

Jednak od decyzji odwiodły go d?więki dzwonów i pieśni wielkanocnych, które usłyszał będąc na spacerze wraz ze swym sługą Wernerem. Przypomniały mu one o urokach i radościach życia, o jego pozytywnych stronach. Kiedy wracał ze spaceru przybłąkał się do niego pies. Był on czarny i duży. Pozornie zwykłe zwierze, jednak było w nim coś mistycznego… coś diabelskiego. Zachowywał się jakby naumyślnie wybrał Fausta na swego przewodnika. Powędrował za nim wprost do jego pracowni. W pewnej chwili wydarzyło się rzecz niesamowita. Czarny pies począł przeistaczać się w piekielnego demona… Mefistofelesa…
Autor: Goethe

Rycerz Czarnej Róży

Książka przedstawia losy lorda Sotha, niegdyś wielkiego i szlachetnego wojownika Dobra, członka Zakonu Rycerzy Solamnijskich, obecnie nieżywej, nieumarłej istoty zła i ciemności. Siedzibą Sotha była twierdza Dargaard, z której to pewnego razu nieznane mu moce przeniosły go do Barovii, gdzie rycerz śmierci stawia czoło sługom księcia von Zarovicha-wielkiego wampirzego władcy owej, koszmarnej krainy, majać za sprzymierzeńców cygankę Vistani i ducha.
Autor: James Lowder

Krypta Grozy

W Książce opisane są losy dwóch przyjaciół: Keariona ( wielkiego paladyna, o którym powstawały pieśni i legendy) oraz Gerwytha ( jasno włosego pół-elfa specjalizującego się w łukach, a także znakomitego tropiciela), którzy stanowili niezastąpioną, zgraną parę najemników. W zamian za sowitą zapłatę zgadzają się wyruszyć wraz z grupą Nyrondzkich poszukiwaczy przygód do miejsca spoczynku Acereraka – do jego krypty. Ich śladami podążają duchowni boga Tarizduna z wielkim kapłanem na czele-Durgothem. Chcą oni w krypcie grozy przywołać swego złego boga z zaświatów. Czy im się uda? Co znajdą w krypcie grozy Nyrondcy poszukiwacze przygód? To i wiele innych rzeczy dowiecie się czytając tę książkę, którą gorąco polecam.
 Autor: Keith Francis Strohm